İslam ülkeleri…


Mısır’ın Abu qui isimli liman kentindeyiz… Burası askeri bir liman... Şehirde gezmek için gemiden ayrıldığımda kapı görevlileri fotoğraf makinemi ve diz üstü bilgisayarımı dışarıya çıkartmayacağımı söylediler. İlk şaşkınlığı üzerimden atmadan şehrin pislik ve çöp dolu sokaklarında buldum kendimi.

Evet; işte insanı tiksindiren manzarasıyla İslam ülkeleri, bu defa Mısır karşımdaydı…


Daha önce Yemen, Ürdün gibi ülkeleri gezmiş, oradaki manzaralara alışmıştım. Ancak Mısır’ın çöp ortamı ve etrafa yayılan koku insanı tiksindirecek boyuttaydı.


İslam dininin ilk emrinin temizlik olduğundan habersiz, adeta lağım akan suların, çöplerin, çamurların içinde yaşıyor Müslüman dünyası.. İnsan hayretler içinde kalıyor ama yapacak bir şey yok…


Camilerin içi insan dışkısı kokuyor ve etrafa yayılan lağım sularında küçük çocuklar oyun oynuyorlar.


Tüm caddeler, ara sokaklar çöp yığınları ile dolup taşmış. İslam ülkeleri denilince akla ilk gelen şeyin hijyensiz ve sağlıksız ortamlar olduğu gerçeği ile karşı karşıya kalıyorsunuz.


Lokanta kavramı yok. Önü açık, pislik içindeki birkaç küçük fırında tencerelerin içi kapkara olmuş, ne olduğu belirsiz yiyeceklerden başka bir alternatif yok. Eğer bisküvi gibi şeyler tüketmek isterseniz çoğunluğu bayatlamış ürünler arasından tercih yapmak zorundasınız.

Allahsız diye suçladıkları tertemiz, pırıl pırıl Budist Tayland’ı baştan sona gezmiş bir insan olarak, İslam ülkelerinin içler acısı halini bir kez daha görme talihsizliğini yaşadım.  


İslam ülkeleri bu durumdan kurtulmak için hiçbir çaba göstermiyorlar. Açlık, yoksulluk ve göz yaşı ile yaşamaya devam ediyorlar. Türkiye'de ise Tayyip isimli şahıs başbakan olmuş, Laik Türkiye cumhuriyetini Arap ülkelerine benzetme derdinde...

Cem Akkılıç

17 Şubat 2013

Tayland'ın başkenti Bangkok'a uçarken hangi kitap yanımdaydı... 
İşte okuduğum nefis kitap buradaFotoğraf makinesini dışarı çıkartamayınca videoyu cep telefonum ile çektim. İzlemenizi tavsiye ederim.